PŘEDNÁŠEJÍCÍ
prof. Ing. Zdeněk Bečvář, Ph.D. | ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, katedra telekomunikační techniky
Je profesorem na FEL, ČVUT v Praze, kde v letech 2005 a 2010 získal tituly Ing. a Ph.D. v oboru telekomunikační techniky. Během PhD studia byl zapojen do aktivit výzkumných center firem Sitronic a Vodafone. Působil na zahraničních univerzitách a ve výzkumných centrech Budapest Polytechnic (2007), CEA-Leti, Francie (2013), a EURECOM, Francie (2016, 2019, 2023). Vedl a účastnil se mnoha národních a mezinárodních projektů zaměřených na vývoj mobilních sítí 4G, 5G a 6G. V letech 2013 až 2017 reprezentoval ČVUT v Praze ve standardizační organizaci ETSI a 3GPP.
Za aplikaci XR využívající edge computing získal bronzovou medaili na prestižní konferenci ACM Mobicom 2015. Dále získal ocenění Best Paper Award na konferenci European Wireless 2017 za publikaci nastiňující možnosti využití dronů jako létajících základnových stanic. V roce 2019 získal ocenění Exemplary reviewer v předním časopise v oblasti bezdrátových komunikací IEEE Wireless Communications Letters. Ve stejném časopise v roce 2024 získal ocenění Best Editor award. Od roku 2019 je pravidelně zařazen na celosvětový seznam 2% top vědců vydávaný Stanford University.
Je autorem více než 100 publikací na předních konferencích a v prestižních časopisech v oboru mobilních a bezdrátových komunikací a také je (spolu)původcem 4 amerických patentů. V rámci laboratoře 6Gmobile research lab na FEL, ČVUT v Praze bylo pod jeho vedením demonstrováno praktické využití výstupů výzkumu formou dema létající základnové stanice na dronu, odhadu kvality komunikačního kanálu pomocí strojového učení pro 6G, vzdáleného řízení robota přes SW definované mobilní sítě 5G, nebo autonomního vozidla umožňujícího zpracování výpočtů v edge serveru přes mobilní sítě.
Mgr. Milan Bouška | Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
V mediálním prostředí se pohybuje od osmdesátých let. Působil v Československém, později v Českém rozhlase v Rádiu Svobodná Evropa a jako šéfredaktor publicistiky České televize. V roce 2016 byl po skončení mandátu v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání jmenován vedoucím koordinátorem Poradního koordinačního orgánu pro vyhodnocování postupu pro přípravu dalších rozhodnutí v oblasti digitalizace rozhlasového spektra při Ministerstvu kultury.
V současnosti působí jako Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Ing. Pavel Cídl | Český telekomunikační úřad
Je absolventem studijního programu Elektronika a sdělovací technika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Po studiu nastoupil v roce 2010 na Český telekomunikační úřad.
Na ČTÚ začal pracovat jako odborný referent Oddělení technické podpory Brno. Od roku 2021 působí na pracovišti v pozici vedoucího oddělení. Oddělení se věnuje zejména analýze frekvenčního spektra za účelem zjišťování zdrojů rušení provozu elektronických komunikačních zařízení a sítí, monitorování a měření pokrytí signálů sítí mobilních operátorů.
Ing. Libor Daněk | RCD Radiokomunikace Pardubice
Již od dětství se zajímá o elektroniku a zejména problematiku rádiové komunikace. Jako radioamatér se aktivně podílel na výstavbě radioamatérské datové sítě Packet Radio. Ještě před vysokou školou pracoval v Tesle Pardubice jako vývojový pracovník.
Po absolvování ČVUT obor Radiotechnika v roce 1999 nastoupil do RCD Radiokomunikace, kde pracuje dodnes. Zpočátku se zabýval vývojem rádiových zařízení a pasivních obvodů, později pak problematikou číslicového zpracování rádiového signálu. Podílel se rovněž na měření a řešení problematiky pasivních intermodulací u distribuovaných anténních systémů v prostředí podzemních prostor a tunelů. V současné době pracuje na pozici ředitele divize vývoje a výroby ve společnosti RCD Radiokomunikace.
Ing. Marek Ebert | Český telekomunikační úřad, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu
V telekomunikačním oboru působí od střední školy, přes VŠ i celý profesní život.
Na ČTÚ je zaměstnán od počátku, nejprve jako ředitel odboru pro oblast severočeskou, pak od roku 2001 jako ředitel odboru regulace. Následně byl členem Rady ČTU. Nyní je předsedou Rady ČTU. Do jeho sekce patří mimo útvaru strategie a regulačních útvarů (technická i ekonomické regulace) především útvar či odbor správy kmitočtového spektra.
Ing. Pavel Ellinger | Český telekomunikační úřad, vedoucí oddělení pozemní pohyblivé služby
Od roku 1999 pracovníkem ČTÚ, nejprve na pozici odborný referent pro pevnou službu na odboru správy kmitočtového spektra.
V roce 2003 jmenován do funkce vedoucího oddělení pozemní pohyblivé služby na uvedeném odboru.
Po ročním působení ve zkušební komisi byl v roce 2008 pověřen také funkcí předsedy zkušební komise pro zkoušky radiooperátorů na území České republiky.
Mezi jeho záliby patří cestování a četba místopisů a cestopisů, ze sportu pak cyklistika, plavání a běžky.
Dr. Ing. Petr Fořt | T‑Mobile Czech Republic a.s.
Vystudoval obory Technické kybernetiky/Mikroprocesorové techniky (Dipl.-Ing. a Dr.-Ing.) na Technické Universitě Drážďany a Ilmenau (DE). Od roku 1991 pracoval na ICT manažerských a exekutivních pozicích ve ŠKODA AUTO a VW dceřiných společnostech v CZ a UK. Od roku 2006 působil v obchodně manažerských pozicích v české pobočce T-Systems a T-Mobile koncernu Deutsche Telekom.
Od roku 2019 se věnuje vedení mezinárodních projektů – např. BMW polygony v Aschheimu a Sokolově. Od roku 2022 se zaměřuje na EU projekty – např. 5GCarolinaPlus – Rozvoj CCAM služeb pro TEN-T dálniční koridory mezi Bavorskem/Saskem a Českem.
Je ženatý, má 3 děti.
Ing. Jiří Grund | prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS)
Vystudoval MSc a MBA na Nottingham Trent University (UK). V minulosti řídil marketing a komunikaci ve společnostech Microsoft, na Ministerstvu obrany či v Českých radiokomunikacích. Posledních 10 let úspěšně rozvíjí vlastní konzultační společnost Grucon.
Od roku 2017 se v barvách APMS (nejprve v roli výkonného ředitele, od 2021 jako prezident) aktivně podílí na vytváření lepšího prostředí pro budování telekomunikační infrastruktury v ČR. V roce 2023 založil občanskou iniciativu Výtoň 21, která se aktivně angažuje v podpoře modernizace železničního mostu na pražské Výtoni.
Je ženatý, má 3 děti.
Ing. et Bc. Jakub Juhas | Digital Broadcasting s.r.o.
V roce 2009 dokončil High School of Oberlin, Ohio, USA Graduation, Scholastic Excellence Top 10%.
Dd roku 2012 začal pracovat v oblasti Telekomunikací v České republice, po absolvování 2013 Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Slovenská republika Fakulta elektrotechniky a informatiky absolvoval rovněž v roce 2015 Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Česká republika Fakulta elektrotechniky a informatiky.
Významně se v rámci DTT podílel na rozvoji, výstavbě a provozu Vysílací sítě 4 (Multiplex 4), Vysílací sítě 24 (Multiplex 24) a Regionální sítě 7.
Roman Kropáček | Český rozhlas
Celý profesní život se zabývá rozhlasovým vysíláním a vším, co s rádiem souvisí. První zkušenosti získal v Českém rozhlase v Plzni, kde pracoval čtyři roky v oddělení přenosové techniky. Dalších 14 let působil v rádiu Proton (později Kiss Proton), kde odpovídal za kompletní technický chod rádia. (včetně produkce, výroby zvukových obalů a reklamních spotů). V roce 2009 nastoupil jako provozní ředitel telekomunikační společnosti RTI cz s.r.o., která provozuje analogové a digitální vysílání. Podílel na chodu a výstavbě FM i DAB+ vysílačů, propagaci digitálního vysílání a spuštění několika pilotních projektů digitálního rozhlasu. Koncem roku 2022 se vrátil do Českého rozhlasu Plzeň, kde zajišťuje výrobu pořadů a živé vysílání.
Spolupracuje s mezinárodní organizací WorldDAB, aktivně se podílí na konzultacích o rozvoji DAB vysílání, zúčastňuje se odborných konferencí, přednáší na školách a byl u zrodu zahájení vysílání digitálního rozhlasu DAB+ v České republice.
Autor projektů na podporu DAB vysílání:
- Digitální rozhlas do škol
- Den s digitálním rádiem
- DAB rádio pro nevidomé a slabozraké
- Digitalradiodab.cz - webový portál věnovaný DAB vysílání.
Práce a digitální rozhlas DAB je jeho velkým koníčkem.
Ing. Robert Mitka | České radiokomunikace a.s.
Je vedoucím vývoje OTT a AI/ML technologií ve společnosti České Radiokomunikace a.s. (CRA) od roku 2014. Pod jeho vedením CRA úspěšně zavedla Media Cloud, řešení pro zpracování, ukládání a distribuci video obsahu přes Internetovou síť. Media Cloud zpracovává a distribuuje cca 70% online video obsahu českých TV stanic.
Od roku 2018 Robert zavádí technologie umělé inteligence a strojového učení pro vylepšení video obsahu. Mezi inovace patří upscaling video obsahu, obarvení video obsahu, převod řeči na text, generování titulků a watermarking. Tyto technologie výrazně zlepšily kvalitu videa a metadat, což umožnilo CRA poskytovat pokročilé služby a zlepšovat uživatelský zážitek.
Mgr. Šárka Němečková | Český telekomunikační úřad, ředitelka odboru legislativního a právního
Je absolventkou oboru Právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení fakulty vykonávala právní praxi jako advokátní koncipient. Od roku 1999 působí v oblasti telekomunikací, nejprve jako právník v soukromé společnosti a od roku 2003 dosud na Českém telekomunikačním úřadě ve funkci ředitelky odboru legislativního a právního.
Dlouhodobě se věnuje právu, jakož i tvorbě právních předpisů, v oboru elektronických komunikací a poštovních služeb, nově pak v oblasti digitální ekonomiky. Je spoluautorkou komentářů k zákonu o elektronických komunikacích a k zákonu o koordinaci staveb infrastruktury a opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací.
Mgr. Tomáš Ondrejka | Český telekomunikační úřad, vedoucí oddělení dozoru specializovaných agend
Absolvent oboru právo a právní věda Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Od roku 2016 pracuje na Českém telekomunikačním úřadě. Začínal na odboru pro přezkoumávání rozhodnutí, od roku 2018 byl referentem ochrany spotřebitele v rámci odboru pro jihomoravskou oblast a od roku 2023 vede oddělení dozoru specializovaných agend, které má v rámci ČTÚ na starosti nové digitální agendy podle evropských nařízení P2B, DSA, DGA a Data Act.
Jan Potůček | odborný konzultant Pram.cz
Dlouholetý novinář se zaměřením na média a IT, v posledních letech pak také na Public Relations technologických klientů a B2B sektor.
Začínal v roce 1999 jako redaktor a později vedoucí přílohy Média a komunikace v Lidových novinách, později pod webem Svět Namodro vedl mediální rubriku Reklama a média a pomáhal s rebrandingem webu Radia.cz a RadioTV.cz. V letech 2003 až 2008 vedl mediální rubriku v týdeníku Reflex, 2005 až 2015 oborový web DigiZone.cz zaměřený nejprve na první televizní digitalizaci a následně celkově na televizní a rozhlasové vysílání.
Od roku 2015 se věnuje především PR včetně speciálního projektu Televizniweb.cz na podporu terestrického televizního a rozhlasového vysílání. Několik posledních let je také programovým ředitelem odborné konference DIGIMEDIA 2024.
Ing. Marcel Procházka | České Radiokomunikace a.s.
Je ředitelem regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Před příchodem do ČRa působil ve vedení kabelových společností Kabel Plus/UPC a Karneval Media s odpovědností za technický provoz a rozvoj nových služeb.
V minulých letech se v ČRa významně podílel na rozvoji celorepublikové WiMAX sítě, přípravě a zahájení poskytování cloud computing služeb, datových center a DVB-T vysílání.
Dnes pracuje na přípravě přechodu na novou generaci televizního vysílání DVB-T2, digitalizaci rozhlasového vysílání DAB a celkovým strategickým směrováním ČRa.
Ing. Tomáš Prokopík, MBA | O2 Czech Republic a.s. | Head of CTO Strategy Office
Více než 30 let praxe v telekomunikacích v různých odborných a manažerských pozicích telekomunikačního operátora. Je absolventem ČVUT FEL, obor Telekomunikační technika (1992) a Sheffield Halam Universtity (MBA).
V současné době se zabývá především řízením strategických aktivit, technologických inovací a řešením technických aspektů regulace telekomunikací. Působí jako aktivní člen odborných pracovních skupin Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) a ICT- Unie. Několik let také působil jako člen odborné redakční rady časopisu Telekomunikace.
Ing. Tomáš Řapek | TELEKO digital, a.s.
Absolvent ČVUT v Praze obor elektro inženýrství.
11 let pracoval v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání jako vedoucí technického oddělení. Od roku 2004 je jednatelem společnosti Teleko, s.r.o., která provozuje 17 rozhlasových vysílačů v pásmu FM po celém území České republiky, což představuje více než 30 % pokrytého území ČR.
Působí také jako předseda představenstva Teleko Digital, a.s.
Jeho prací a zároveň koníčkem se stala oblast FM a digitálního rozhlasového vysílání (Digital Audio Broadcasting).
Ing. Martin Roztočil | konzultant Marro, s.r.o.
Pracuje 35 let v telekomunikačním oboru, převážně se zaměřením na televizní a rozhlasové vysílání a nyní také jako konzultant v mediích. Působí rovněž v oblasti optimalizace procesního řízení společností a jako manažer projektů.
Ing. Tomas Rychtera | TV Nova
V TV Nova pracuje od roku 1995. Během kariéry získal bohaté zkušenosti s výrobou pořadů na různých technických pozicích a dálkově vystudoval ČVUT - Fakultu elektrotechnickou obor Bezdrátové komunikace.
Spolupracoval na výrobě pořadů jako mobilní technik, studiový operátor, SNG a slowmotion operátor, kameraman a střihač. Podílel se na návrhu satelitního přenosového vozu (SNG), navrhoval technologii a “On site” infrastrukturu pro Olympijské hry v Soči. V současné době pracuje jako vedoucí oddělení telekomunikací, které má kromě jiného na starosti zajištění příjmu živých přenosů vysílaných na kanálech Nova Sport 1-6 , tedy i přenosů F1 a Moto GP.
Ing. Pavel Šístek | Český telekomunikační úřad, vedoucí oddělení koncepce a strategie
Absolvoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze v roce 2001. Působil v řadě rozličných oblastí
- v soukromé i státní sféře,
- v laboratoři pro neionizující elektromagnetická pole a záření,
- působil rovněž v oblasti tvorby animovaných filmů na pražské VŠUP,
- mimo jiné v oblasti ekonomických hodnocení a financování projektů SFEU.
Poslední dekádu se zaměřil na telekomunikace a věnuje se v ČTÚ koncepční a strategické činnosti se zaměřením na oblast rádiových kmitočtů. Připravuje návrhy národních podmínek využití rádiového spektra, podílí se na zpracování národních strategických dokumentů v oblasti bezdrátových komunikací, spolupracuje na rozvoji konceptu Open Data a účastní se zajištění provozu a rozvoje některých národních i evropských informačních portálů v oblasti rádiového spektra.
Ing. Václav Udatný | VAUD, konzultant v oboru elektronických medií
Od ukončení studia audiovizuálního oboru na FEL ČVUT se věnuje oblasti přenosu televizního signálu jak pro kontribuci do studií, tak distribuci vysílání nejenom v českém prostředí, ale i ve spolupráci s Evropskou rozhlasovou unií EBU. Od roku 1993 podniká jako konzultant v oblasti elektronických medií, spolupracoval při uvedení do provozu a testech způsobilosti pozemní satelitní stanice v Bukurešti, navrhoval přerozdělení kmitočtového satelitního spektra na pronajatých transpondérech pro sdružení evropských soukromých televizí s využitím DVB-S2.
Účastnil se na sestavování prvního D-booku při přechodu z analogového na digitální televizní vysílání, monitoroval český trh satelitního vysílání pro zahraničního operátora a jako volný publicista byl externím spolupracovníkem časopisu Sdělovací technika, autorem článků a fotoreportáží na DigiZone.cz se zaměřením na kmitočtovou problematiku, telekomunikace a šíření videoprogramů.
V současné době přispívá na server televizniweb.cz, zejména v souvislosti s přechodem na DVB-T2. Jeho koníčkem je fotografování a zpracování videa.
Dr. Ing. Petr Vítek | Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, oddělení koncepcí a strategií
Absolvent oboru Radioelektronika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kde od roku 2004 působí i jako člen oborové rady tohoto oboru. Po studiích se zabýval moderními přenosovými soustavami televize a rozhlasu a po nástupu do České televize se od roku 2000 dlouhodobě věnoval mezinárodním aktivitám v Technické komisi Evropské vysílací unie EBU. Vedle digitalizace televizního řetězce se zabýval pozemním a satelitním vysíláním a digitálními metodami komprese a reprodukce videoobsahu. Konvergence různých komunikačních technologií ho přiměla rozvíjet a implementovat platformy pro interaktivní televizi jako je dnešní HbbTV a IPTV.
V letech 2017-2019 měl na starost domácí a zahraniční elektrotechnický a elektronický průmysl se zaměřením na přímé zahraniční investice v agentuře CzechInvest.
S nástupem mobilní bezdrátové technologie 5G se nyní jako expert věnuje novým sítím a službám elektronických komunikací v oddělení koncepcí a strategií Ministerstva průmyslu a obchodu.
Ing. Karel Zýka, Ph.D. | Český rozhlas
Narozen 18. května 1967. V roce 1992 absolvoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze a v roce 2021 doktorské studium na HAMU v oboru Zvuková tvorba. Celý svůj profesní život pracuje v médiích. Pět let byl technickým ředitelem Rádia Alfa, prvního soukromého celoplošného rádia v České republice, kde zaváděl řadu nových, v té době unikátních, technologií.
V letech 2000 až 2006 pracoval v Českém rozhlase jako ředitel Úseku komunikace. Následně obě zkušenosti využil v Televizi Prima, kde šest let řídil síť regionálních televizí a kde byl mimo jiné zodpovědný za přechod regionů na digitální vysílání DVB-T. V té době byl také členem expertní skupiny ČTÚ, která přechod všech televizí na digitální terestrické vysílání koordinovala. V září 2014 se stal ředitelem techniky Českého rozhlasu, kde vede projekt digitalizace vysílání.
Dlouhodobě je také členem řídícího výboru světového digitálního fóra WorldDAB, aktuálně ve funkci Vice Prezidenta. Řadu let také působil v řídícím výboru evropské DAB aliance EDRA a jako člen představenstva Eurovision Services v rámci Evropské vysílací unie (EBU).